Tárlatvezetés
A TÁJ ÁTALAKULÁSA ÉS A GAZDÁLKODÁS VÁLTOZÁSA A 19. SZÁZADBAN BÁTÁN
Báta, Tolna és Baranya megye határán, a Szekszárdi dombság Dunára lefutó dombvonulatának a lábánál mintegy 5km hosszan elnyúló zsáktelepülés. Keletről a Duna folyam és a Gemenci erdő határolja. A község területén találkozik egymással az Alföldhöz tartozó síkság folytatásaként elterülő Tolnai-Sárköz kistáj és a Dunántúli-dombsághoz csatlakozó Dél-Baranyai dombság. A 19. század közepéig a Sárközt körülölelő folyó, a Sárvíz, itt ömlött a Dunába. A vízszabályozás előtt az itt lakók életmódját elsősorban a Duna, a Sárvíz és a Báta folyó, valamint a dombvidékről eredő patakok határozták meg. Az itt élő nép megélhetési forrása elsősorban az ártéri gazdálkodás; halászat és a legeltető állattartás volt.
A XIX. század második felében befejeződött vízszabályozások, ármentesítések következtében az áradásoktól megkímélt területeken alapvetően megváltozott a gazdálkodás, megkezdődött a szántóföldi művelés és az istállózó állattartás térhódítása. A lecsapolt területeken a földművelésből élők gazdag termést takarítottak be, nagy jövedelmekre tettek szert, melynek eredményeként megváltoztak a paraszti munkaeszközök, az építkezés és az épületdíszítés, a lakásberendezés és a nép viselete is.
A Halászház és a Bátai Tájház állandó kiállítása a táj átalakulását követően megváltozott gazdálkodás és az ennek következményeként átalakuló életmód tárgyi emlékeit őrzi. A tárlatvezetés során arra keressük a választ, hogy az emberi beavatkozással megváltoztatott táj milyen hatást gyakorol az ott élő emberek mindennapi életére? Hogyan alkalmazkodtak a megváltozott körülményekhez? A megváltozott gazdálkodási lehetőségek milyen hatással voltak az építkezésre, lakáskörülményekre, viseletre?
A TÁRLATVEZETÉS ELŐZETES BEJELENTKEZÉS ALAPJÁN VEHETŐ IGÉNYBE.
BEJELENTKEZÉS: +36 20/5764130
A programon való részvételhez belépőjegy váltása és tárlatvezetési díj is szükséges.